Doğru çalışma sandalyesi seçimi nasıl yapılır ?

 

Ofis sandalye secimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır bunların bilinmesi bizlerin doğru bir çalışma sandalyesi seçimi yapmamızı sağlayacaktır. ilk olarak çalışma sandalyesi hangi alanda kullanacağımızı belirlememiz gerekmektedir bu ev ofis veya diğer alanlarda olabilir , sandalyenin kullanım sıklığına göre tercihimiz değişecektir.

Ev için alıyorsak ve home ofice olarak çalışıyorsak sandalyenin ofis sandalyesi kadar kaliteli olmasına özen göstermemiz gerektiğini bilmemiz gerekir çünkü uzun saatler boyunca üzerinde vakit geçireceğimiz çalışma sandalyesi insan sağlığı açısından önemli bir durum haline gelmektedir. Sandalyenin ergonomik insan sağlığını ön planda tutan bir yapısı olması oldukça faydalı olacaktır. Fiziksel olarak yorgunluk oluşturmaması sandalyenin kalitesiyle doğrudan ilgilidir ve dolaylı olarak bu çalışma performansınızı da etkileyecektir. Ofis sandalyesi de aynı şekilde kalite bakımından üstün olması gerekmektedir bel sırt desteklerinin oldukça iyi konumlandırılmış olması sandalyenin kalitesini ortaya koyacaktır .
Bir sandalyenin kalitesini test etmek için uzun süre kullanımlarda ortaya çıkacağını bilmemiz gerekmektedir , insan iskelet yapısına uygun bir dizaynı olması en önemli hususlardan biridir. Sandalyenin ergonomik olması eşittir konfor diyebiliriz bu söylem yanlış olmaz önemli olan unsurların başında gelen çalışma sağlığını sağlayabilmek için önemini vurgulamış olduğumuz sandalyelerinin ergonomik insan kas iskelet yapısıyla uyumlu olması birinci sıra da gelecek olan faktördür. Diğer dikkat etmemiz gereken sandalye seçimindeki unsurları şöyle sıralayabiliriz ,

* sandalye oturum kısmındaki sünger kalitesi yoğunluğu
*döşemesinde kullanılan kumaş türü , kalitesi
* sandalye sırt kısmında bel destek noktalarının olması ve doğru konumlandırılmış olması
* ve son olarak çalışma masa sandalyesi kolçak kısımlarının ayarlanabilir olması .

bu hususları dikkate alarak isteğinize uygun sandalye seçimi yapmanız doğru bir yol olacaktır.

Sandalye fiyatları

Sandalye çeşitliliğinin fazla olması doğal olarak sandalye fiyatların değişiklik göstermesine sebep olacaktır. bir çok çeşit di olan sandalyeler ev ofis, bilgisayar sandalyesi oyucu sandalyesi, ve cafe sandalyesi olarak başlıca sıralanabilir.
Ev sandalyeleri dahi kendi içerisinde bir çok çeşidi bulunmaktadır, salon , mutfak olarak söyleyebiliriz. fiyat konusunda çok geniş bir yelpaze bulunmaktadır ta ki 100 tl den 5000 bin tl ye kadar fiyatlar olabilmektedir .
Öncelikle hangi alan için sandalye alımı yapmak istiyorsanız o alan için araştırma yapmanız gerekmektedir örnek olarak ders çalışmak için almak istiyorsanız çalışma masası sandalyesi olarak araştırma yapmak çok daha doğru olacaktır.
Sandalye çeşidini belirledikten soran nasıl bir kalite de olduğuna karar vermeniz gerekmektedir sandalyenin kalitesi fiyatı doğrudan etkileyecek diğer bir husus dur.
Üründe kullanılan malzeme kalitesi de ayrı bir fiyat belirleme ölçütü olmaktadır.

Ahşap sandalye dayanıklı olması ve şık bir görüntüsü olması sebebi ile iç mekanlarda tercih edilmektedir evin dekoratif ortamına uygun seçilecek ahsap sandalye mekana ayrı bir sıcaklık katacatır.

Ahşap sandalye fiyatları kullanıldığı malzemelere göre değişkenlik gösterebilmektedir , lüx sayılabilecek nitelikte olan ahşap sandalyeler genellikle kafe sandalye olarak da kullanılabilmektedir.

Restoran ve kafeler de genellikle rastladığımız ahşap sandalye ler bulunduğu mekanın kalitesini bir üst seviyeye taşımaktır. Ahşap ayaklı sandalye diğer modellerden ayrı olarak farklı bir kombinasyonla da yapılabilmektedir üst kısım yani gövdesi metal olan ayakları ahşap olan sandalyeler sıklıkla mutfak ve salon sandalyesi olarak kullanılmaktadır.

Ahşap sandalye olarak da alınıp daha sonra isteğe göre boyanabilir ve kendi evinizin tasarımına hitap edecek şekilde üretimi yapılabilir, döşemesi ayrı olarak yapılan ahşap sandalye ler konforlu bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

Rahat sandalye olarak aradığımız ahşap sandalyeler en önemli faktörü oturum yerinin elastik kolonlar ile yapılmış olmasıdır rahat ve uzun süreler kullanım imkanı sunan bir özelliği olmaktadır.

Ergonomik sandalye arayan kişilerin tercihlerinde yer alan bir sandalye türü olan ahşap sandalyeler bazı özellikleri ile daha cazip hale gelmektedir bunları sıralar isek uzun yıllar kullanım imkanı sunması , sağlamlığı dekoratif bir yanının olması ve tabi ki rahatlık sunmasıdır fakat her ahşap sandalye bu sıraladıklarımızı karşılamamaktadır bu konuda iyi bir araştırma yapılmalı ve ona göre bir seçim yapılmalıdır.

Kollu sandalye ve diğer bir değişle müdür sandalyesi olarak da gecen bu kolçaklı sandalye ler ahşap olmaları bir çok kişinin tercih sebebi olabilmektedir.

Çalışma sandalyesi nasıl olmalıdır sorusuna iyi bir cevap verebilmek için bu tarz

çalışma masası sandalyesi kullanıcı deneyimlerini araştırmak ve ona göre alacağımız calışma sandalyesi çok daha fala bizleri memnun edecektir.

Calışma sandalyesi seçerken dikkat edeceğimiz bir diğer husus ise kullanılan malzemelerdir

kumaşından süngerine kadar dikkat edilmeli ve ona göre karar verilmelidir.

Ders çalışma sandalyesi olarak da gecen bu sandalyeler uzun süre kullanım imkanı sunmalı ve kullanıcıyı rahatsız etmemelidir ergonomik olması son derece önem arz etmektedir.

Dönen sandalye olarak bildiğimiz bu tip sandalyeler her zaman kaliteli olmamaktadır maalesef , kullanılan malzemeler çalışma sandalyesi nin kalitesini belirlemektedir , sandalye nin oturum kısmının döküm sünger mi ve diğer çeşit süngerlerden mi yapılmış olmasına dikkat etmekte fayda var tercihimiz döküm sünger kullanılmış olması gerekmektedir.

Çalışma masası sandalyesi bir çok fonksiyonu olan sandalyelerdir bunlar arasında alçalıp yükselebilen , sırt kısmının geriye doğru yatabiliyor olması kullanım kolaylığı açısından da oldukça önemlidir.

Yemek masası sandalyesi her evin olmazsa olmazlarındandır evimizi de günün belirli vakitlerinde sıkça kullanmış olduğumuz mutfak sandalyesi ve diğer sandalye modelleri kullanımları bakımdın dan ergonomik ve sağlam olmaları gerekmektedir yemek masası sandalyesi secimi yaparken mutlaka iyi bir araştırma yapılmalıdır.

Mutfak sandalyesi modelleri oldukça fazla çeşide sahiptir bunlar arasından evimize ve kullanmış olduğumuz yemek masasına uygun olması da mutfak sandalye modelleri bakımından dekoratif anlamda ve kullanım açısından göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Şeffaf sandalye olarak geçen ve genellikle en çok tercih edilen modeller arasında yerini alan plastik sandalye olarak da bilinen mutfak sandalye modelleri günümüzde oldukça popüler hale gelmiştirler ve fiyat olarak diğer mutfak sandalyesi modelleri arasında daha uygun olarak satılmaktadır.